Zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną - przygotuj się

09.06.2019
PolskaPraca.pl

Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, następną rzeczą, którą musisz zrobić, to odpowiednio się do niej przygotować. Nigdy nie możesz przygotować się w 100% do rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak im bardziej jesteś przygotowany, tym trudniej będzie popełnić błędy. Najlepiej przygotować się zarówno emocjonalnie jak i  intelektualnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Oto kilka rzeczy, które należy zrobić, aby przygotować się do rozmowy o pracę.

Pamiętaj, podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteś sprzedawcą. Jesteś tam, aby sprzedać się potencjalnemu pracodawcy. Chcesz sprzedawać się w najbardziej interesujący sposób. Świetne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest najlepszym rozwiązaniem. Sprzedawca, który jest kompetentny, przyjazny i pozytywny, zawsze odnosi sukces.

Przeprowadź badania

 Nie ma znaczenia, ile masz wiedzy lub doświadczenia na temat stanowiska, które próbujesz zdobyć w firmie, jeśli nie masz pojęcia na temat firmy i jej przedmiotu działalności. Katastrofalne jest wejście na rozmowę kwalifikacyjną i nie być w stanie powiedzieć swojemu rozmówcy, czym zajmuje się jego firma. Powinieneś również umieć powiedzieć, dlaczego uważasz, że zatrudnienie Ciebie byłoby znaczącą wartością dodaną w działalności firmy?

Dobrym i mniej czasochłonnym sposobem na poznanie firmy jest sprawdzenie jej strony internetowej. W ten sposób możesz zdobyć całą wiedzę na ich temat, w tym nazwiska kluczowych osób i ich tytuły zawodowe. Powinieneś przejrzeć większość  stron, w tym strony, które pokazują próbki ich pracy i / lub produktów. Możesz również przeglądać je w plikach multimedialnych, jeśli takie istnieją. Przeczytaj artykuły na ich temat i zanurz się w jak największej ilości informacji.

Inną rzeczą, która byłaby miła, byłoby sprawdzenie otoczenia wokół firmy. To mogłoby stanowić ​​dobry przerywnik podczas rozmowy. Możesz skomentować konkretny pomnik lub miejsce odpoczynku w pobliżu.

Bardziej skomplikowanym sposobem uzyskania dodatkowych informacji o firmie jest zadzwonienie do nich przez telefon i zadawanie ogólnych pytań, bez odnoszenia się do siebie jako potencjalnego pracownika.

Poznaj swój kontakt

 Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, dowiedz się z kim będziesz rozmawiać. Miło jest móc powitać swojego rozmówcę imieniem i nazwiskiem na początku rozmowy zanim oni sami przedstawią siękim są. Pokazuje to, że przygotowałeś się przed spotkaniem.

Dobrze by było jeśli udałoby Ci sie zdobyć informacje na temat osób , które przeprowadzą z Tobą rozmowę w sprawie pracy. Dowiedz się, co robią dla firmy i spróbuj zdobyć wiedzę o ich pracy lub osiągnięć w firmie.

Jeśli wiesz, w jakim dziale miałbyś pracować, możesz uzyskać nazwiska potencjalnych kolegów i przełożonych przed rozmową. W ten sposób możesz uzyskać pewne informacje na temat ich ról w firmie i rodzajów wykonanej pracy.

Wspomnij o kilku rzeczach, których dowiedziałeś się o swoich potencjalnych współpracownikach oraz o tym, jak bardzo chcesz pracować z nimi w przyszłości. Jeśli możesz, podaj przykład ich pracy, abyś był bardziej wiarygodny.

Ćwicz swoje odpowiedzi

Najlepiej, jeśli jesteś skłonny do nerwowości, ćwiczyć udzielanie odpowiedzi na pytania, które mogą być Tobie zadawane. Powinieneś ćwiczyć swoje brzmienie i ton głosu, którego zamierzasz użyć; Staraj się, aby Twoje odpowiedzi były jak najkrótsze, ale z jak największą ilością szczegółów.

Kiedy próbujesz wypracować właściwe odpowiedzi na pytania, powinieneś również ćwiczyć sztukę opanowania nerwów, a także pozbyć się wszelkich dziwnych nawyków podczas rozmowy jak na przykład "pomaganie" sobie rękoma w trakcie odpowiedzi n pytania.

Poćwicz odpowiadanie na pytania podczas rozmowy z przyjacielem. Uzyskaj jego opinię na temat odpowiedzi i gestów. Być może Twój przyjaciel będzie miał kilka ciekawych spostrzeżeń do wykorzystania podczas prawdziwej rozmowy w sprawie pracy.

Wybierz ubranie

Wybierz strój na dzień przed rozmową. Powinieneś się upewnić, że Twoje ubrania nie mają żadnych zmarszczek ani plam. Wybierz strój, który najlepiej pasuje do rodzaju pracy, o którą się ubiegasz. Jeśli zamierzasz pracować w biurze, powinieneś ubierać się zachowawczo. Staraj się unikać mini spódniczek i koszul, które mają zbyt duży dekolt. Ładny, ciemny garnitur jest dobry dla mężczyzny.

Oczywiście, jeśli planujesz pracować na zewnątrz lub w środowisku artystycznym, możesz ubrać się trochę luźniej. Jednak upewnij się, że nie nosisz dżinsów, odzieży o dużych lub małych rozmiarach. Kobiety powinny również starać się unikać nadmiernego makijażu. Powoduje to złe wrażenie.

Nawet w cieplejszych porach roku nie należy nosić sandałów ani butów sportowych na rozmowie kwalifikacyjnej. Wysyła nieprofesjonalną wiadomość do rozmówcy. To samo dotyczy kapeluszy i innych akcesoriów.

Bądź zorganizowanym

Upewnij się, że wszystkie rzeczy, które będą potrzebne do rozmowy kwalifikacyjnej, zostaną przygotowane dzień wcześniej. Zrób listę rzeczy, które będą potrzebne lub o które możesz zostać poproszony. Podczas rozmowy zawsze powinieneś mieć dodatkowe CV. Powinieneś także zabrać ze sobą notes, aby w razie potrzeby robić notatki podczas rozmowy. (Zapisz tylko ważne rzeczy, o których myślisz, że będziesz musiał pamiętać).


 
Facebook Twitter