Stres w pracy

17.12.2020
PolskaPraca.pl

Większość z nas przyznaje, że stres jest nieodłączną częścią życia w naszym nowoczesnym społeczeństwie. Jest w domu, szkole i miejscu pracy.

 Zarządzanie stresem w miejscu pracy staje się modne, ponieważ coraz więcej firm szuka sposobów radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy. Ale co to jest?

 Definiowanie stresu w miejscu pracy

„Stres to reakcja ludzi na nadmierną presję lub inne rodzaje żądań, które są na nich nakładane”.

Stres w miejscu pracy może być pozytywnym stresem skutkującym większą produktywnością lub negatywnym stresem obniżającym produktywność.

 Nasza definicja nie mówi, że stres w miejscu pracy jest reakcją na presję, ale na nadmierną presję. To właśnie wtedy, gdy stresory są zbyt wymagające, wywierając na nas zbyt duży nacisk, stają się one negatywne.

Stres w miejscu pracy o szkodliwym charakterze jest intensywny, ciągły lub powtarzany.

 Kogo dotyka stres w miejscu pracy?

Każdy jest dotknięty tym w innym czasie. Ponieważ świat próbuje zwiększyć wydajność i ograniczyć wymagany czas, stres w miejscu pracy dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Dowody wskazują, że praca, która kiedyś była uważana za niestresującą, obecnie zbliża się do wysokiego poziomu stresu.

W skali od 1 do 10, gdzie 10 to najwyższa, coraz większa liczba zawodów zbliża się do szczytu skali. Najnowsza tabela przygotowana przez University of Manchester Institute of Science and Technology wymienia funkcjonariuszy organów ścigania na poziomie 7.7. Piloci linii lotniczych są tuż za nimi na 7,5. I chociaż może wydawać się, że powodują stres u pacjentów, dentyści mają ocenę 7,3. Nawet nauczyciele mają wysoki poziom stresu 6,2.

Młodzież i starsi pracownicy często mają więcej problemów ze stresem w miejscu pracy - kobiety mogą mieć więcej problemów niż mężczyźni. Osoby, które mają wysoki poziom stresu w rodzinie, będą bardziej narażone na stres w miejscu pracy.

Stres rodzinny zwiększa stres w miejscu pracy

Brak równowagi między pracą a rodziną zwiększa stres w miejscu pracy. Szczególnie dotknięte są rodziny w których oboje z małżonków pracują i rodziny niepełne. Praca wymagająca dużej ilości czasu może wiązać się z większymi wymaganiami niż te z którymi pracownik może sobie poradzić. Harmonogramy pracy mogą się zmieniać, powodując stres w radzeniu sobie z dziećmi. Ostre lub zastraszające traktowanie w pracy może prowadzić do stresu rodzinnego i powrotu do stresu w miejscu pracy.

Wpływ stresu na zdrowie

Powszechnie przyjmuje się, że stres wywołuje u ludzi reakcję typu „walcz lub uciekaj”. Bicie serca nabiera prędkości. Rytm oddychania zmienia się. Krew jest wysyłana do mięśni i innych ważnych narządów. Adrenalina i noradrenalina są uwalniane do krwi, podnosząc poziom składników odżywczych dostarczających energii. Nasze ciała są gotowe do walki z wrogiem lub ucieczki przed nim.

Problem w tym, że nie możemy sobie łatwo poradzić ze stresem w miejscu pracy. Chcielibyśmy uderzyć szefa w nos, który stawia nieuzasadnione wymagania, ale nie możemy. Możemy chcieć rzucić palenie na miejscu, ale potrzebujemy dochodu, więc nie jesteśmy w stanie kontynuować naszej reakcji „walcz lub uciekaj”.

Sfrustrowane układy organizmu próbujące poradzić sobie z tym dylematem mogą ulec konsekwencjom, takim jak chroniczne zmęczenie, depresja, lęk, migrena, bezsenność, nadciśnienie, choroby serca, nadużywanie narkotyków i wiele innych problemów.

Niektórzy pracodawcy wprowadzili programy zarządzania stresem w miejscu pracy, z mniejszym lub większym sukcesem. Jednak w wielu przypadkach skuteczniejszy może być program samopomocy w przypadku stresu w miejscu pracy, bez indywidualnych badań.

Samopomoc przy stresie w miejscu pracy

Gdybyś miał wziąć udział w kursie samopomocy zatytułowanym „Stres w miejscu pracy - jak sobie z nim radzić”, to oczekiwałbyś, że nauczysz się praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby radzić sobie ze stresem w miejscu pracy. Pomijając raporty i badania, chciałbyś konkretnej samopomocy. Potrzebowałbyś kroków, które pomogłyby Ci zacząć radzić sobie dzisiaj.

Poniższe praktyczne kroki pomogą Ci rozpocząć. Napisz swoje odpowiedzi.

1. Przeanalizuj swoją pracę. Czy masz jasny opis stanowiska, który mówi, czego się od Ciebie oczekuje? Czy masz wystarczające kwalifikacje do oczekiwanej pracy? Czy masz potrzebne narzędzia? Czy praca wykorzystuje Twój talent?

2. Przeanalizuj swoje miejsce pracy. Czy to jest czyste i bezpieczne? Czy jest atrakcyjny i dobrze rozplanowany? Czy łatwo jest coś znaleźć? Czy jest wystarczająco cicho do pracy? Czy jest cichy pokój, w którym można odpocząć? Czy możesz robić co godzinę 5-minutową przerwę? Czy Twoje godziny pracy są rozsądne?

3. Przeanalizuj swoje uczucia. Czy uważasz, że Twoja praca ma sens? Czy uważasz, że otrzymujesz wystarczająco dużo informacji zwrotnych od innych, czy dobrze sobie radzisz? Czy czujesz, że ludzie postrzegają cię jako jednostkę, a nie jako zasób? Czy uważasz, że masz prawo powiedzieć „nie”, gdy obciążenie pracą staje się zbyt duże?

Kiedy już odpowiesz na każde pytanie, zdecyduj, jakie działania podejmiesz, aby zmienić niechciane sytuacje.

 Możesz na przykład poprosić o jasny opis stanowiska, jeśli go nie masz. Możesz poprosić o omówienie oczekiwań zawodowych.

Możesz poprosić o brakujące narzędzia, które zmniejszyłyby stres. Często możesz posprzątać lub przestawić część przedmiotów w miejscu pracy. Możesz wprowadzić zmiany ergonomiczne dla bezpieczeństwa i wygody.

Dzięki przemyśleniu możesz poprawić przepływ pracy lub przenieść potrzebne narzędzia.

Jeśli Twoja praca wydaje się bez znaczenia, bądź kreatywny. Rozejrzyj się za nowymi sposobami wykonywania pracy, obniżania kosztów lub zwiększania produkcji. Wyzwanie może mieć duży wpływ na radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy.

Wreszcie naucz się mówić „nie” niepotrzebnym żądaniom. Czy zostałeś poproszony o „pomoc”przez współpracownika, który zwykle spędza dużo czasu przy lunchu, dodając część jej pracy do Twojej własnej? Zgódź się to zrobić raz, ale wyjaśnij z szacunkiem, dlaczego taka praktyka jest niesprawiedliwa dla obu stron. Czy masz pozostać w pracy dłużej i wychodzić z pracy jako ostatni, mimo że przyjeżdżasz godzinę wcześniej niż ktokolwiek inny?

Ze stresem w miejscu pracy najlepiej poradzisz sobie, gdy dowiesz się, które „małpy” możesz karmić, i odmówisz karmienia „małp” innych osób.


 
Facebook Twitter