Rezygnacja z pracy

08.12.2020
PolskaPraca.pl

Gratulacje! Właśnie dostałeś ofertę nowej, wspaniałej pracy. Jest tylko jeden haczyk. Musisz pożegnać się z obecnym pracodawcą. Może kochałeś swoją pracę i czeka cię emocjonalne pożegnanie. A może nienawidziłeś każdej minuty i odliczałeś dni, kiedy po raz ostatni będziesz mogł wyjść za drzwi.

Pracownicy często przyznają, że boją się powiedzieć, że odchodzą z pracy. Boją się, że szef będzie zły. Czują się winni z powodu pracy, którą porzucają. Często zastanawiają się również, jak z wdziękiem zrezygnować, a jednocześnie chronić własne długoterminowe interesy zawodowe. Podejrzewają, że ich styl odejścia wpłynie na ich karierę na długi czas, Mają rację. Oto kilka wskazówek, jak przejść na następne stanowisko z gracją i stylem.

1. Daj odpowiedni okres wypowiedzenia wymagany przez politykę Twojej firmy. Od czasu do czasu pracownicy współczują swoim byłym kolegom. Więc wydłużają okres wypowiedzenia o dodatkowy tydzień (lub nawet dodatkowy miesiąc). Nieuchronnie zaczynają czuć się jak piąte koło wozu. Prawie wszyscy mówią: „Następnym razem od razu odchodzę!”

2. Po odejściu z firmy nie odbieraj żadnych telefonów związanych z pracą, chyba że masz pisemną umowę. Twój szef zażądał dwutygodniowego powiadomienia, ale z opóźnieniem zdał sobie sprawę, że potrzebuje czterech tygodni na płynne przejęcie Twoich obowiązków przez następcę. Twój szef podjął decyzję biznesową wymagającą dwutygodniowego powiadomienia. Kiedy źle obliczy, musi zaakceptować koszt, tak samo jak zaakceptowałaby koszt opóźnionych płatności od odbiorcy. Jeśli Twoja firma potrzebuje dodatkowej pomocy, zaproponuj pracę jako płatny konsultant z umową. Ale zapisz wszystko na piśmie i upewnij się, że Twoja nowa praca stanie się Twoim priorytetem numer jeden.

3. Przestudiuj obecne i przyszłe zasady firmy dotyczące ujawniania informacji i umów o zakazie konkurencji. Niektóre firmy są niezwykle przewrażliwione, jeśli chodzi o swoje procedry i swoich pracowników. Po rezygnacji może być konieczne natychmiastowe opuszczenie miejsca pracy. Twoja nowa firma może też poprosić Cię o zaprzestanie pracy u poprzedniego pracodawcy, nawet w niepełnym wymiarze godzin.

4. Jeśli to możliwe, osobiście porozmawiaj z szefem o swojej rezygnacji z pracy. Telefon jest na drugim miejscu. I powiedz o tym szefowi, zanim powiesz komukolwiek - nawet swojemu najlepszemu przyjacielowi lub współpracownikowi.

5. Oczekuj od swojego szefa profesjonalizmu. Klienci często boją się reakcji szefa. Jednak bossowie rzadko są zaskoczeni. Dobrzy szefowie cieszą się, że ich pracownicy idą naprzód. Podziękuj  za możliwość nauki, która zaowocowała Twoim najnowszym i najwspanialszym krokiem w karierze.

6. Podziękuj swojemu szefowi i współpracownikom, nawet jeśli ich wszystkich nienawidzisz i nie możesz się doczekać odejścia. Możesz patrzeć na nich bardziej czule przez mgłę wspomnień niż blask biurowego oświetlenia. Możesz ich później spotkać w trakcie nowej kariery zawodowej. Być może w przyszłości skorzystasz z ich referencji , doświadczeniai dobrej woli do pomocy.

7. Odrzuć kontrofertę. Rekruterzy twierdzą, że  „Sześćdziesiąt procent tych, którzy przyjmą kontrofertę, zniknęło w ciągu sześciu miesięcy”. Jeśli zdecydujesz się zostać, zdobądź pisemną umowę o pracę. Wyjątek: kilka firm i branż faktycznie wymaga potwierdzenia zewnętrznej oferty przed zaoferowaniem jakiejkolwiek wewnętrznej podwyżki lub nagrody.

8. Potraktuj rozmowę końcową jako formalność biznesową, a nie sesję terapeutyczną. Kiedy specjalista ds. Zasobów ludzkich zapyta, dlaczego odchodzisz, bądź optymistyczny i pozytywny: „dla lepszych możliwości”. Porozmawiaj o tym, jak bardzo kochałeś firmę i swoją pracę. Nigdy nie wiesz, gdzie pojawią się Twoje komentarze, zniekształcone i źle zinterpretowane.

9. Opieraj się prośbom o udostępnienie komukolwiek szczegółów dotyczących Twojej przyszłej pozycji. Czasami kolega próbuje ocenić Twoje wynagrodzenie lub inne informacje, „abyśmy mogli zachować konkurencyjność w rekrutacji”. Pomaganie w rekrutacji firmy nie jest częścią Twojej pracy, a poza tym, czy naprawdę w to wierzysz? Szczegóły Twojego przyszłego zatrudnienia powinny pozostać poufne, nawet dla Twoich bliskich przyjaciół w firmie.

10. Skoncentruj się na nowej możliwości - nie na swoich przeszłych doświadczeniach. Kiedy odejdziesz, jesteś historią. Ci sami ludzie, którzy uwielbiali spotykać się z tobą na lunchu, tydzień później ledwo pamiętają Twoje imię. A jeśli przez jakiś czas nie zmieniłeś pracy, możesz przeżyć szok. Twój pierwszy dzień na nowej pozycji może naprawdę otworzyć oczy!


 
Facebook Twitter