Podstawowe czynniki sukcesu zawodowego

06.06.2019
PolskaPraca.pl

Czego szukają pracodawcy u potencjalnych pracowników? To  pytanie, które często pojawia się na forum dyskusyjnym dotyczącym kariery. Oczywiście dla każdego stanowiska pracy poszczególne odpowiedzi na to pytanie byłyby inne. Istnieją jednak pewne wspólne umiejętności, których pracodawcy poszukują u wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy pracownik jest inżynierem sieciowym, czy kucharzem.

Ogólnie następujące umiejętności są kluczem do sukcesu:

1. PODSTAWOWE UMIEJĘTNOŚCI „Czytanie, pisanie i arytmetyka!

Pracodawcy poszukują pracowników, którzy potrafią dobrze czytać, potrafią pisać spójnie i potrafią obliczyć matematykę w środowisku biznesowym (ułamki, procenty itp.). Dodaj do tego nowoczesne podstawowe umiejętności umiejętności pisania na klawiaturze, podstawową wiedzę komputerową i umiejętność korzystania z większości skomputeryzowane narzędzia (np. faks, podstawowy program do edycji tekstu itp.) w celu uzupełnienia podstawowych zestawów umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

2. UMIEJĘTNOŚCI OSOBISTE „Czy potencjalny pracownik dobrze się komunikuje?

Czy może on / ona odpowiadać na pytania klientów w sposób pozytywny i informacyjny? Czy zapewnia on dobrą obsługę klienta? Chociaż nie każdy ma osobowość dobrego mówcy, dobrzy pracownicy powinni się komunikować w sposób niekonfrontacyjny, pozytywny ze swoimi współpracownikami, członkami zespołu, podwładnymi, kierownictwem i klientami. Umiejętność pracy z innymi jest niezbędną umiejętnością do osiągnięcia sukcesu we wszystkich zawodach.

3. ZAANGAŻOWANIE W POSZUKIWANIE PRACY „Poszukiwanie pracy to proces, który wymaga ogromnego poświęcenia i uwagi, aby można było z powodzeniem przeprowadzić. Wynika to z dawnej zasady, którą wielu weteranów programistów nazywa GIGO „Garbage In, Garbage Out”. Jeśli włożysz kiepski wysiłek, otrzymasz kiepskie wyniki. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy potrafią zaprezentować się w pozytywny sposób i którzy wykazują entuzjazm i wiedzę na temat firm, do których się zwracają. Kandydaci są oceniani nie tylko na podstawie swoich umiejętności i doświadczenia, ale także na temat tego, jak podchodzą do poszukiwania pracy. Entuzjastyczni kandydaci o mniejszych umiejętnościach mają nawet szansę na znalezienie pracy jako nudni kandydaci o lepszych umiejętnościach.

4. UMIEJĘTNOŚĆ PRZETRWANIA „Gorący temat w okresie zwolnień w firmach. Kto zostaje zwolniony, a kto nie, często jest kwestią liczb, ale często jest to kwestia wydajności. Pracownicy, którzy konsekwentnie wykazywali swoją wartość, podejmowali inicjatywę i stawali się cennymi aktywami dla firmy, mają mniejszą liczbę przypadków zmniejszania zatrudnienia niż pracownicy, którzy wysuwają przeciętny lub średni wysiłek w pracy. Przetrwanie w firmie poprzez zwolnienia lub przejście na wyższy szczebel kariery jest umiejętnością sukcesu, której się uczy i świadomie kultywuje wśród profesjonalistów.

5. ROZWÓJ PERSONALNY „Wszyscy specjaliści wiedzą, że należy się dokształcać lub ginie się w dzisiejszym środowisku pracy. Zdobywanie nowych umiejętności, stosowanie nowych koncepcji, aktualizowanie nabytych umiejętności jest absolutną koniecznością, aby odnieść w obecnych czasach odnosić sukcesy w pracy . Osoba odnosząca sukcesy w pracy stale uczestniczy w seminariach, bierze udział w zajęciach, zdobywa wiedzę na temat nowych produktów lub technologii i w inny sposób uczy się nowych umiejętności, które pozwolą im na awans w karierze. Ludzie sukcesu to uczący się przez całe życie. Pracodawcy poszukują osób, które przeszły szkolenie niezbędne do zaspokojenia ich wymagań.

6. ROZWÓJ KARIERY „Rozwój kariery różni się od rozwoju zawodowego. Rozwój zawodowy to nauka, podczas gdy rozwój kariery to proces planowania i wyznaczania celów. Osoby odnoszące sukcesy opracowują plan kariery z pisemnymi celami na krótki i długi okres. Określają one kroki niezbędne do przeniesienia kariery z punktu A do punktu B w ramach czasu C i zaplanowania, w jaki sposób zamierzają osiągnąć te kroki. Pracodawcy poszukują osób, które chcą zaangażować się w firmę przez długi czas. Dobry rozwój kariery jest bardzo ważnym punktem kandydatów dla potencjalnych pracodawców.


 
Facebook