Planowanie Kariery Zawodowej

30.05.2019
PolskaPraca.pl

Niezależnie od tego, czy kończysz studia, czy chcesz zmienić pracę w późniejszym okresie życia, planowanie kariery jest bardzo ważnym aspektem. Zanim faktycznie zaczniesz ubiegać się o stanowiska pracy, ważne jest, aby być pewnym obszarów, w których chciałbyś pracować. Najgorsze, co mogłoby się zdarzyć, to nie podejmowanie żadnych kroków w procesie planowania kariery i podjęcie pracy, która nie daje zadowolenia lub do której nie mamy odpowiednich umiejętności.

Quizy zawodowe są często pomocne w procesie planowania kariery. Jest to często świetny pierwszy krok, gdy próbuje się określić, do jakiego rodzaju pracy najlepiej się nadaje. Wiele z nich jest dostępnych online i odnosi się do niektórych z następujących obszarów: identyfikacja umiejętności i zdolności; określanie, czy wolisz pracować z ludźmi, danymi lub rzeczami, lub podsumowanie najważniejszych wartości miejsca pracy. Kompilując wszystkie te informacje, zazwyczaj masz ogólne pojęcie o tym, które pola powinieneś poważnie sprawdzić. Quizy często zawierają listę odpowiednich zawodów na podstawie twoich odpowiedzi.

Jedną z dróg, którą najlepiej zbadać, jest zapisanie się na poradnictwo zawodowe. Istnieje wiele bezpłatnych usług, głównie oferowanych przez rząd lub w instytucjach policealnych, które pomogą Ci rozpocząć podróż w planowaniu kariery. Doradcy zawodowi to wyszkoleni specjaliści, którzy będą mogli zaoferować porady i przedstawić realistyczne zalecenia dotyczące tego, w jakim obszarze najlepiej byłoby pracować. Będą sprawdzać twoje szkolenie akademickie i często przeprowadzać testy umiejętności, aby zobaczyć, jakie kierunki kariery powinieneś zbadać.

Badanie firm, w których pracę możesz sobie wyobrazić, to kolejny wielki krok w procesie planowania kariery. Sprawdź informacje na ich stronach internetowych i zobacz, na jakiego rodzaju stanowiska mogą zatrudnić. Jeśli to możliwe, spróbuj zorganizować spotkanie z członkiem działu, którego chcesz być częścią, abyś mógł zadawać im pytania i dowiedzieć się o codziennych aspektach firmy na bardziej szczegółowym poziomie. Sprawdź gazety i czasopisma, aby sprawdzić, czy w ogóle wspomniano o firmie, i sprawdź, czy artykuły są korzystne, czy nie. Chociaż może się to wydawać bardzo proste, może być cenną częścią planowania kariery.

Jeśli uważasz, że być może będziesz musiał wrócić do szkoły w celu zmiany kierunku kariery, uzyskanie informacji na temat uzupełnienia wykształcenia lub umiejętności jest dobrym sposobem na rozpoczęcie planowania kariery. Sprawdź, jakie programy są oferowane, jakie umiejętności są wymagane do zaakceptowania w programach będących przedmiotem zainteresowania oraz jakiego okresu czasu potrzebujesz, aby tego dokonać. Sprawdź, czy wcześniejsze zatrudnienie lub doświadczenie życiowe będą działać na Twoją korzyść. Ludzie często zapominają o sprawdzeniu wymagań edukacyjnych w odniesieniu do pewnych karier i mogą marnować czas i energię, pomijając ten etap w procesie planowania kariery.

Często niedocenianym aspektem planowania kariery jest rozmowa z przyjaciółmi i rodziną. Przedyskutuj z nimi szczegółowo, co robią, i poproś ich, aby uczciwie powiedzieli ci, co mogą sobie wyobrazić, planując karierę zawodową. Kto wie? Mogą zobaczyć coś, co przeoczyłeś i może to być brakujące ogniwo w procesie planowania Twojej kariery.

Planowanie kariery jest czymś, z czym każdy musi się zmierzyć w pewnym momencie swojego życia i nie należy go lekceważyć, chociaż można się przy tym dobrze bawić. Najważniejsze jest bycie uczciwym i realistycznym wobec siebie i upewnienie się, że ostatecznie wybierzesz ścieżkę, która uczyni Cię szczęśliwym i zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe.


 
Facebook