Nowa Kariera Zawodowa

18.10.2019
PolskaPraca.pl

O dziwo, jeśli zastanawiasz się nad zmianą kariery, nie jesteś sam. W rzeczywistości wiele osób jest niezadowolonych ze swojej pracy i chce dokonać zmiany, ale może to być przerażające, jeśli nie wiesz od czego zacząć.

Dla niektórych może być konieczny powrót do szkoły. W przypadku innych można zmienić karierę zawodową za pomocą innych środków. W obu przypadkach, aby zmiany w karierze zawodowej były jak najbardziej płynne, konieczne będzie wcześniejsze planowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy naprawdę warto podjąć decyzję o zmianie kariery.

Każda dobrze zaplanowana zmiana kariery rozpoczyna się od samooceny. Oceń swoje upodobania, swoje cele, wartości, zainteresowania i umiejętności. Możesz wejść na nową " drogę zawodową ", korzystając z tej samej bazy wiedzy, którą już posiadasz. Na przykład programista komputerowy może nienawidzić pracy w firmie budowlanej, ale z łatwością może znaleźć pracę programistyczną w innej branży.

Ale nawet jeśli musisz dokonać całkowitej zmiany, proces nie musi być przytłaczający. Po określeniu podstawowych wartości i celów może być konieczny powrót do szkoły w celu uaktualnienia lub uzupełnienia swojej wiedzy. Dla osób, które chcą wkroczyć w zupełnie nową dziedzinę pracy, edukacja jest koniecznością. Twoje nowe cele mogą wymagać na przykład tytułu magistra. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są studia wieczorowe w miejscowym uniwersytecie, szczególnie jeśli planujesz kontynuować pracę w celu opłacania rachunków. Poświęć trochę czasu, aby uzyskać dyplom i aby przejście do nowego zawodu nie było zbyt stresujące ani bolesne. Wiele osób, które wracają do szkolnej części kariery zawodowej  potrzebuje czasu potrzebnego do uzyskania dyplomu - brak pośpiechu może ostatecznie zaoszczędzić czas.

Powrót do szkoły jest konieczny, jeśli musisz nauczyć się zupełnie nowych umiejętności i zdobyć tytuł lub certyfikat, który oferuje wiarygodność, ale dla wielu osób uczęszczanie do szkoły jest naprawdę zbyt drogie i czasochłonne. Na szczęście istnieją alternatywy, które ułatwiają uczęszczanie do szkoły i kontynuowanie pracy. Możesz spróbować szkoły online ze względu na elastyczność oferowaną przez takie instytucje. Nauka online może być również bardziej przystępna cenowo ze względu na niskie koszty ogólne związane z nauką na własnym komputerze. Możesz rozważyć zdobycie certyfikatu technicznego lub odbycie innego krótkoterminowego szkolenia zamiast droższych wyborów.

Po zaktualizowaniu wykształcenia następnym krokiem jest znalezienie pracy i postawienie stopy w drzwiach nowej kariery. Jeśli nadal pracujesz na starym stanowisku, możesz być w stanie dokonać wewnętrznej zmiany w tej samej firmie. Dobrym sposobem na to jest skorzystanie z wakatu na stanowisku, którego nikt inny nie chce pełnić, i zaangażowanie się w dodatkowe obciążenie pracą. Większe obciążenie może początkowo być trudne, ale się opłaca. Po zidentyfikowaniu możliwości, nawiązaniu kontaktów z menedżerami ds. Rekrutacji i zanim się zorientujesz, możesz awansować na nowe stanowisko.

Jeśli poszukujesz możliwości w nowej firmie, bądź proaktywny. Nawiąż kontakt z ludźmi z branży i rób wszystko, co możesz, aby zdobyć doświadczenie zawodowe w dziedzinie związanej z wybraną przez Ciebie karierą.

Zmiana kariery może wydawać się trudnym zadaniem, ale jeśli szukasz pozytywnych zmian w swoim życiu zawodowym, nie pożałujesz wysiłku wymaganego do przejścia.


 
Facebook Twitter