Kariera i Twoja osobowość

12.09.2020
PolskaPraca.pl
Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką kiedykolwiek podejmiesz - ale jak zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie? Możesz wybrać ścieżkę kariery, która wykorzystuje posiadane umiejętności lub zdobyte wykształcenie. Możesz wybrać karierę w oparciu o to, co według Ciebie „powinieneś” robić - w wyniku tego, co powiedzieli Ci rodzice lub nauczyciele, że to właśniejest dla Ciebie odpowiednie. Ale możesz nie wiedzieć, że naturalnie bardziej nadajesz się do niektórych zawodów niż do innych. Czemu? Każdy z nas ma indywidualny typ osobowości, który wpływa na to, jak bardzo polubimy pracę.


Pomyśl na przykład o stolarzu kontra doradcy. Stolarz pracuje z konkretnymi przedmiotami według określonych procedur i daje namacalny efekt. Doradca pracuje z ludźmi i ich uczuciami; musi oceniać sukces i efekty swojej pracy w oparciu o abstrakcyjne koncepcje. Która z tych rzeczy brzmi dla Ciebie bardziej atrakcyjnie? Czy masz predyspozycje, aby być jednym lub drugim?

Teraz wyobraź sobie, że musiałbyś dokonać wyboru zawodu mniej preferowanego przez siebie, jako kariery, a zobaczysz, jak Twoja osobowość wpływa na satysfakcję z pracy. Istnieje spore zróżnicowanie w sposobie myślenia i przetwarzania informacji przez ludzi, tego, co uważają za ważne i w jaki sposób podejmują decyzje. Wszystkie te różnice mogą wpływać na to, jak szczęśliwy lub nieszczęśliwy jest ktoś w środowisku pracy. Każdy z nas ma inne kryteria określające, czym jest dobra praca, a aby znaleźć własną idealną karierę, kluczowe jest określenie, co jest dla Ciebie ważne.

Pierwszym krokiem jest określenie swojego typu osobowości. Najpopularniejszym testem osobowości używanym w poradnictwie zawodowym jest wskaźnik typu Myers-Briggs. Ten test osobowości mierzy cztery aspekty osobowości:

• Ekstrawertyczny / introwertyczny - czy czerpiesz energię z przebywania z ludźmi lub samotności?

• Wyczuwanie / intuicja - czy widzisz, co jest rzeczywiste, a co możliwe?

• Myślenie / odczuwanie - czy podejmujesz decyzje, kierując się głową czy sercem?

• Osądzanie / Postrzeganie - Czy lubisz podejmować decyzje, czy masz otwarte opcje?

Istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój typ osobowości. Niektórzy wolą czytać o typach i wybierać to, co wydaje się najlepsze. Istnieją również bezpłatne quizy w Internecie oparte na zasadach Myers-Briggs, które mogą dać ci wyobrażenie o tym, gdzie możesz pasować.

Jeśli jednak poważnie myślisz o ustaleniu swojego typu, najbardziej niezawodną i dokładną metodą jest skorzystanie z oficjalnego wskaźnika Myers-Briggs. Jest to instrument potwierdzony naukowo, który zidentyfikuje Twoje miejsce w każdej z kategorii. Ta ocena może być przeprowadzona tylko przez osobę przeszkoloną w jej stosowaniu i musi obejmować konsultację z przeszkolonym trenerem lub konsultantem zgodnie z wytycznymi . Możesz przystąpić do testów osobowości za pośrednictwem doradcy zawodowego w Twojej okolicy lub online. Jeśli zrobisz to online, wyniki uzyskasz zwykle tego samego dnia i zazwyczaj możesz poprosić o specjalny raport, który zawiera szczegółowe informacje na temat tego, czego należy szukać w karierze.

Kiedy już określisz swój typ osobowości, zechcesz przyjrzeć się karierom, które rozważasz, i ocenić, czy pasują one do tego, co jest dla Ciebie ważne. Kilka pytań, które należy sobie zadać:

• Ile czasu spędzę na interakcji z ludźmi? Czy to będzie za dużo / za mało?

• W jakim stopniu będę przestrzegać standardowych procedur? Czy będę czuł się ograniczony przez zbyt dużą strukturę? Czy zbyt mało mnie frustruje?

• Czy ta praca będzie wymagała ode mnie logiki i rozumowania? Czy będzie to wymagało ode mnie współczucia i zastanowienia się, jak decyzje wpłyną na ludzi? Czy czuję się dobrze z tym, do jakiego stopnia będę musiał działać w oparciu o myślenie lub odczuwanie?

• Jak dużą swobodę w tworzeniu własnego harmonogramu da mi ta praca? Czy to za mało? Zbyt wiele?

Ważne jest, aby podejść do pracy realistycznie i zadawać jak najwięcej pytań na temat potencjalnych ofert pracy, aby móc ocenić, na ile będą do Ciebie pasować. Gdy dowiesz się więcej o sobie, będziesz w stanie lepiej ocenić, które prace przynoszą Ci satysfakcję.

Facebook Twitter