Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

04.01.2020
PolskaPraca.pl

Jakie są dobre pytania, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to samo w sobie dobre pytanie, które zawsze pojawia się, gdy sumienna osoba przygotowuje się do poważnej rozmowy kwalifikacyjnej. Fakt, że dana osoba zastanawia się, co wyróżnia ją spośród tłumu kandydatów i oznacza, że jest osobą proaktywną, dążącą do wywarcia dobrego wrażenia i właściwego przedstawienia umiejętności i doświadczenia.

Według wielu specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi najlepsze pytanie brzmi: „co mogę zrobić, aby przynieść korzyść firmie?”. To pytanie pokazuje dobre, pozytywne podejście i poprowadzi kierownika działu HR do myślenia o Tobie jak o członku zespołu i jak o osobie, której potrzebuje firma.

Najgorsze pytanie, jakie możesz zadać, to wszystko, co sprawia wrażenie, że jako kandydat wydajesz się samolubny lub skoncentrowany tylko na sobie. Złymi pytaniami podczas rozmowy kwalifikacyjnej byłyby te związane z urlopem, wynagrodzeniem lub podwyżkami zadane zbyt wcześnie w trakcie rozmowy. Najlepiej najpierw ustalić, czy przed przejściem do szczegółów może istnieć dobra relacja zawodowa między tobą jako pracownikiem a firmą jako pracodawcą. Oczywiście wakacje, podwyżki i wynagrodzenie początkowe są dla Ciebie ważne, a odpowiedzi nadejdą w odpowiednim czasie, ale najlepiej jest pokazać prowadzącemu rozmowę, że będziesz graczem zespołowym, który myśli o dobru firmy i innych pracowników.

Podczas rozmowy pamiętaj, że menedżer HR lub inny decydent, z którym rozmawiasz, przeszedł ten proces dziesiątki, jeśli nie setki razy. Może być trochę znudzony i szuka sposobu na ożywienie rozmowy i uzyskanie informacji na temat twojej osobowości. W takim przypadku dobrym pytaniem, które należy zadać decydentowi, byłoby wszystko, co łagodzi ich nudę i pozwala im rozmawiać. Jest to przyjęty fakt nawiązywania przyjaźni i wywierania wpływu na ludzi, którzy lubią rozmawiać, uwielbiają dźwięk własnego głosu i uwielbiają słyszeć własne imię. Najsłodszym dźwiękiem, jaki każdy może usłyszeć, jest dźwięk jego własnego imienia, więc mów do rozmówcy po imieniu. To tylko podstawowa ludzka natura. Mając to na uwadze, zwróć uwagę na otoczenie biura. Czy osoba podejmująca decyzje ma hobby? Czy osoba podejmująca decyzję ma sportowe trofea na wystawie lub rodzinne zdjęcie? Jeśli tak, zapytaj o wszystko, co jest ważne dla decydenta. Jest to strategiczne pytanie, ukryte w formie krótkiej rozmowy, która wiąże cię z ankieterem podejmującym decyzje. Jeśli pozwolisz ankieterowi mówić o czymś, na czym mu zależy, będą mieli pozytywne odczucia na Twój temat i na temat rozmowy. Spróbuj, czasami pytanie o coś nie związane bezpośrednio ze stanowiskiem, o które się ubiegasz może być najlepszym pytaniem, jakie kiedykolwiek zadałeś potencjalnemu pracodawcy, i może prowadzić do świetnej pracy.


 
Facebook Twitter