Jak napisać list motywacyjny

30.06.2019
PolskaPraca.pl

Kiedy szukasz pracy, musisz mieć świetne CV, ale potrzebujesz również niesamowitego listu motywacyjnego, aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy. Są miejsca, w których możesz znaleźć wzór listu motywacyjnego, aby pomóc Ci w zaprojektowaniu własnego. Jak zawsze niektóre wzory są lepsze niż inne, więc musisz wiedzieć, jak określić, czy to, co znalazłeś, jest dobrym przykładem listu motywacyjnego.

Kiedy patrzysz na wzór listu motywacyjnego, sprawdź, czy nie ma błędów ortograficznych lub gramatycznych. Osoba pisząca wzór listu motywacyjnego o wysokiej jakości, który możesz wykorzystać, wie, jak ważne jest, abyś zrobił dobre pierwsze wrażenie poprzez odpowiednią gramatykę i ortografię.

Inną kwestią dobrego listu motywacyjnego jest to, że należy skierować list motywacyjny do osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie. Wiele firm posiada dział personalny, w którym list motywacyjny i życiorys pójdą na chwilę do hibernacji, ale w większości przypadków znane jest imię i nazwisko osób odpowiedzialnych za zatrudnianie. Dobry z list motywacyjny wraz z CV powinno się zaadresować  do osoby, a nie powinno być poprzedzone formułą „kogo może to dotyczyć”.

Dobry wzorzec listu motywacyjnego może być pomocny w napisaniu własnego, ale powinieneś używać na własnych słów. Stworzenie własnego listu motywacyjnego daje pracodawcy szansę na poznanie Ciebie. Dobry wzór listu motywacyjnego powinien być jedynie punktem wyjścia dla Twojego listu motywacyjnego, a nie listem, który można dołączyć do CV.

Wykorzystanie wzoru i nadanie mu niepowtarzalnego listu motywacyjnego oznacza również uzyskanie informacji na temat firmy, do której zamierzasz wysłać CV i przygotowanie listu do tej konkretnej firmy. Oznacza to, że będziesz musiał zmienić część treści listu motywacyjnego, aby odzwierciedlić branżę, którą rozważasz. Dokonując tej zmiany w liście motywacyjnym do podania o pracę, pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że nie przesłałeś do niego tzw " gotowca ", lecz treść listu jest przemyślana i poprzedzona zdobyciem informacji o stanowisku pracy o które się ubiegasz  .

Jednym ze sposobów osiągnięcia tej zmiany w liście motywacyjnym jest użycie fraz i słów ważnych dla potencjalnego pracodawcy. Znajomość branży, w której się znajdujesz, pomoże ci wprowadzić zmiany w treści listu motywacyjnego dołączonego do podania o pracę, które sprawią, że Twój list motywacyjny będzie skierowany do konkretnych odbiorców. Możesz nawet powtórzyć, co pracodawca umieścił w opisie pracy pogrubioną czcionką.

Wybór odpowiedniego wzoru listu motywacyjnego i przystosowanie go do własnych potrzeb może pomóc w zwróceniu uwagi potencjalnego pracodawcy. Jednak napisanie własnego, niepowtarzalnego, oddającego cechy Twojej osobowości może przynieść znacznie więcej korzyści.


 
Facebook Twitter