Jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

16.11.2019
PolskaPraca.pl

Większość kandydatów ponosi porażkę, ponieważ brakuje im pewności Siebie. Rozmowa kwalifikacyjna nigdy nie powinna być traktowana ani porównywana z przesłuchaniem. To błędne wyobrażenie o tym, czym powinienna ona być, zwiększa strach narastający w środku. Strach ten zwykle przeszkadza w skutecznym wyrażaniu Siebie podczas rozmów kwalifikacyjnych, a co najgorsze, zbyt duży strach może sprawić, że niektórzy kandydaci "zablokują się"podczas rozmowy.

Dobrym sposobem na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest zbadanie firmy; przećwicz odpowiadanie na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a następnie zbierz informacje o pracodawcy. Zapewni to nie tylko pomocne informacje na rozmowę kwalifikacyjną, ale także zwiększy pewność Siebie, wiedząc, że jesteś dobrze przygotowany do udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Oprócz prowadzenia badań i zapoznania się z różnymi pytaniami na rozmowę kwalifikacyjną, jest jeszcze kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby mieć pewność, że dostaniesz wymarzoną pracę.

Przedstaw najlepszą i najbardziej oczekiwaną stronę swojej osobowości

Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziesz mieć zaufanie do Siebie. Ważne jest, abyś ufał własnym umiejętnościom i wierzył, że posiadasz kwalifikacje wymagane do pracy, o którą się ubiegasz. Pewność Siebie pomoże ci poczuć się swobodnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Naucz się różnych rodzajów pytań, aby skutecznie się sprzedać

Rozmowa kwalifikacyjna to "festiwal" pytań. Stosuje się różne rodzaje pytań, na przykład pytania, które sprawdzają Cię, pytania, które stawiają Cię w pewnych sytuacjach oraz pytania, na które może być trudno odpowiedzieć. Ważne jest, aby umieć łatwo je rozpoznać i aby przygotować się na skuteczne udzielanie odpowiedzi na te pytania.

Przygotuj tematy pytań z góry

Nic nie przebije gotowości, szczególnie w odniesieniu do rozmów kwalifikacyjnych. Ponieważ rozmowa kwalifikacyjna to ciągłe pytania, przygotuj się z wyprzedzeniem i przećwicz odpowiadanie na najczęściej zadawane, które może zadać potencjalny pracodawca. Praktyka czyni mistrza, a to pomoże Ci przyzwyczaić się do pytań, zwiększając tym samym pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadbaj o Swoją higienę osobistą

Wizerunek i wygląd są bardzo ważne, szczególnie podczas rzeczywistych rozmów kwalifikacyjnych. Twój wizerunek i wygląd mówi wiele o typie osoby, którą jesteś. Podobnie ważne jest, aby właściwie wybrać ubrania, które należy nosić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ ubrania odzwierciedlają to, jak bardzo Siebie cenisz.

Bądż skoncentrowany i skuteczny

Staraj się pamiętać przebieg rozmowy i unikaj błędów i pomóż przesuwać wynik rozmowy na Swoją korzyść.

Dokładnie oceń ofertę pracy

Ważne jest również, aby dokładnie ocenić ofertę pracy. Ustal, czy praca jest naprawdę taka, jakiej chcesz i nigdy nie bój się zadawać pytań. Ponieważ tylko poprzez zapytanie, będziesz mógł dowiedzieć się, jak dobra jest naprawdę oferta pracy.

Komunikuj się i buduj relacje z przeprowadzającymi rozmowę kwalifikacyjną

Możesz to osiągnąć, będąc aktywnym rozmówcą, co oznacza entuzjazm w udzielaniu odpowiedzi na pytania. Pokaż, że naprawdę jesteś zainteresowany zdobyciem pracy. Rozwijaj relacje z ankieterami, co pomoże pozbyć się niektórych obaw i zapewni ci więcej pewności Siebie.

Powodzenia !!! 

 
Facebook Twitter